Smo generacija, ki večino časa preživi v zaprtih prostorih (okoli 90% časa), zato je pomembno, da so prostori zasnovani tako, da uporabniku nudijo zdrave in prijetne bivalne pogoje. Po evropski raziskavi sta ključna parametra bivalnega ugodja dnevna svetloba in svež zrak. Ob tem je vredno izpostaviti še akustično ugodje in temperaturno ugodje, v smislu vzdrževanja prijetne temperature.
Dnevna svetloba je ključna za zdravje in dobro počutje človeka, saj po opravljenih študijah pozitivno vpliva na delovanje našega biološkega ritma in storilnosti. Ob tem primerna količina in razporeditev dnevne svetlobe zmanjšuje tudi rabo energije za umetno razsvetljavo. Arhitekturna zasnova hiše in okna so razporejena tako, da imajo prav vsi bivalni prostori veliko naravne svetlobe. V nadstropju se izkorišča tudi zenitalna svetloba z okni vgrajenimi v ravni strehi. V otroških sobah okna dajejo dodatno količino dnevne svetlobe z enakomerno osvetlitvijo prostora po celotni globini. Z okni na hodniku in v garderobni sobi smo dodatno količino dnevne svetlobe zagotovili tudi v povezovalnih oz. pomožnih prostorih.
Zadostna količina svežega zraka osnoven pogoj za prijetno bivalno ugodje. Upoštevaje sodobne tehnologije gradnje, so vse stavbe danes grajene izjemno zrakotesno, sistem prezračevanja z rekuperacijo je tako obvezen del vsakega doma. Prezračevalni sistem z rekuperacijo zraka zagotavlja stalen dotok svežega in predhodno ogretega zraka v bivalne prostore. Podporo mehanskemu prezračevanju predstavlja učinkovito naravno prezračevanje. Slednje smo zagotovili s premišljeno postavitvijo stavbnega pohištva na fasadah in ravni strehi.
K toplotnemu ugodju veliko doprinese sam ovoj stavbe. S premišljeno izbiro izolacijskih materialov v konstrukciji ter ustreznim stavbnim pohištvom omogočimo višje površinske temperature ovoja. Tako v zimskem času ne prihaja do asimetrije sevanja, kar omogoča prijetno bivalno ugodje. V poletnem času z nadzorovanim senčenjem steklenih površin in premišljenimi arhitekturni dodatki preprečujemo prekomerno pregrevanje prostorov. Z učinkovitim prezračevanjem preko oken dodatno omogočamo tudi naravno pohlajevanje hiše v poletnih nočeh.
Notranja akustika prostora smiselno zaokrožuje kriterije bivalnega ugodja. V ta namen so vgrajene perforirane stropne plošče, ki izboljšujejo notranjo akustiko v prostoru. Dodatna pozornost je bila namenjena zvočni izolativnosti medetažne plošče, kjer so bile razvite in vgrajene rešitve za zmanjšanje udarnega zvoka medetažne konstrukcije.
Prejšnje poglavje
OBNOVLJIVI VIRI ENERGIJENaslednje poglavje
ENERGIJA