17. 07. 2025
Nastaja prva slovenska soseska grajena z naravnim masivnim lesenim sistemom iQwood
Na prestižni lokaciji ob Ribenski cesti na Bledu nastaja nova trajnostna soseska Rezidenca Jezero, ki bo ponujala najvišje udobje bivanja v sedmih ekološko grajenih vrstnih hišah. Projekt odpira novo poglavje v trajnostni gradnji v Sloveniji, saj bo to prva soseska, grajena iz masivnega lesenega sistema iQwood – inovativne slovenske rešitve, ki omogoča gradnjo brez lepil in kemikalij.
»Veseli smo, da se je investitor s svojim izvajalcem odločil za gradnjo s sistemom iQwood. Ta projekt potrjuje, da je mogoče združiti vrhunsko arhitekturo, visoko bivalno ugodje in minimalne vplive na okolje. Gre za pomemben korak v razvoju trajnostne gradnje pri nas,«
je poudaril Marko Lukić, lastnik in direktor podjetja Lumar ter večinski lastnik podjetja iQwood.
Pri gradnji soseske bodo uporabili približno 3.000 m² masivnih lesenih elementov iQwood, ki zaradi svojih lastnosti omogočajo zdravo, varno in energetsko učinkovito gradnjo.

Les kot osnovni gradbeni material
Les kot osnovni gradbeni material shranjuje CO₂, kar posledično znižuje ogljični odtis gradnje in ustvarja prijetno notranjo klimo. Les ima kot gradbeni material edinstveno sposobnost skladiščiti ogljikov dioksid, po ocenah 1m3 lesa skladišči kar 1 tono ogljikovega dioksida. Sposobnost shranjevanja CO₂ in popolnoma naravna sestava brez kemikalij ali lepil sta ključni prednosti, ki iQwood uvrščata med najnaprednejše rešitve za trajnostno gradnjo. »Naš cilj je s sistemom iQwood aktivno prispevati k preoblikovanju gradbene industrije. Verjamemo, da bodo stanovalci soseske Rezidenca Jezero občutili vse prednosti bivanja v domovih grajenih iz naravnih materialov, ki zagotavljajo zdravje, udobje in energetsko učinkovitost,« je dodal Lukić.


Projekt Rezidenca Jezero predstavlja pomemben mejnik pri uveljavljanju trajnostne gradnje v Sloveniji in potrjuje, da je lesena montažna gradnja prihodnost sodobnega bivanja.